Neden Bims?

BİMS BLOĞUN KULLANILMASINI GEREKTİREN FAKTÖRLER

1) Tam Isı ve Ses Yalıtımı : Bims’ in hammaddesi olan pomza madeninin doğal özelliğinden kaynaklanan bir durumdur. Pomza volkanik bir kayaç olup zamanda doğada oluşumu sırasında bünyesindeki gazların ani olarak terk etmesi , ani soğuma nedeniyle makro ölçekten mikro ölçeğe kadar sayısız gözenek içerir. Gözenekler arası bağlantısız boşluklu olduğundan permeabilitesi düşük ısı ve ses yalıtımı yüksektir.Yüksek termal dayanıklılığından ötürü ısıtma ve soğutmada enerji tasarrufu sağlar. Lamda değeri : 0.18’ dir.
2) Yangına Karşı Dayanıklıdır : Bims’in hammaddesi olan pomza volkanik bir kayaçtır ve camsı yapıya sahiptir. Bu sebebten dolayı ısıya son derece dayanıklıdır.1100C yanma ısısında asgari 239 dakika alev almama şekil ve boyut kaybetmeme, duman çıkarmama dayanımı vardır.Yangın sınıfı F180 dir.
3) Hafif Malzemedir : Birim hacim ağırlığı 650-800 kg/m3’tür. Hafifliği sayesinde binanın ağırlığını azaltıcı etkisi vardır. Çok katlı binalarda tercih edilmesinin sebebi hafif ve sağlam olmasıdır.
4) Depreme Karşı Dayanıklıdır : Hafif olması nedeniyle direkt temele gelen yükün ve deprem anında oluşacak momentin azalmasından dolayı güvenlidir. Elastisite Modülü 70.000 kg/cm2’dir. Bu nedenle deprem dalgalarına karşı çok büyük esneklik sağlar.
5) Ekonomiktir : Hafifliği nedeniyle temelde daha ucuz maliyet ve demir kullanımı sağlar. İnşaat maliyetinin , aynı izolasyon değerlerinde tuğla veya gaz beton duvara göre daha az olması sayesinde, bimsten yapılan duvar bloklarının diğer yapı elemanlarına göre çok daha üstün ve ekonomik olduğu denemelerle anlaşılmıştır.
6) Kolay ve İnce Sıva Yapılabilir : İri pomza agregaları ve çimentodan mamul olduğu için ve gözenekli yapısından dolayı çok iyi sıva tutucudur. Bu nedenle bimsten yapılan duvar bloklarının sıvalarında kabarma ve çatlama olmaz.
7) Özel İşçilik Gerektirmez : Bims geçmeli ve tersten örülen bir malzemedir. Uygulama kolaylığı sayesinde işçilikten tasarruf sağlar.
8) Sağlam ve Dayanıklıdır : Mohs sertlik skalasına göre 5,5-6,0 sertliğe sahip pomza madeni ve çimentodan mamul olduğu için mukavemeti yüksektir.
9) Doğal Malzemedir : Bims’ in bileşenlerinin hiç birinde kimyasal madde yoktur. Renklendirmede kullanılan baya dahi taş boyasıdır. Yapısında kimyasal maddeler içermediği için geri dönüşümlüdür. Poza taşı kimyasal olarak tesirsizdir.
10) Çevre Dostudur : Peyzaj çalışmaları için idealdir. Pastel renklerde olduğu için çevreye akıcı ve dinlendirici bir görüntü verir.
11) Direkt Fayans Kaplanabilir :Mükemmele yakın bir genleşme puanına sahiptir. Genleşmesi inşaata kullanılan sıva seramik ve diğer malzemelerle uyum sağlar. Bu nedenle çatlakların oluşmasını engeller.
12) Ortamın Nemini Dengeler : Ortamdaki nem oranını dengeleyen doğal difüzyon yeteneğine sahip olan bu ürünler özellikle nem, asit, yağ ve benzeri çözeltilere karşı yüksek direnç göstermektedir.
13) Yüksek Kapasitede Yerli Üretimdir : Tamamiyle yerli yüksek kalitedeki pomza rezervlerinden üretilir.